כתיבת תוכנית עסקית – איך עושים את זה ולשם מה

אחד המונחים הנפוצים והחשובים ביותר בעולם העסקים, היא תוכנית עסקית. כמעט כל בעל עסק מכיר את המושג הזה, בוודאי כל מי שמתעסק בתחום הפיננסי, בתחום של ניהול עסקים, וכן כל מי שמתעסק בתחום של ייעוץ לעסקים בצורה כזו או אחרת.

תוכנית עסקית אמורה לספק לנו תמונת מצב של העסק בכל הרבדים שלו. כלומר, במה הוא עוסק, מי קהל היעד שלו, מה הוא מייצר, מה הוא משווק, אילו משאבים עומדים לרשותו, מה התקציב שלו, מה היעדים, מה הנכסים שיש לו, ההיסטוריה של העסק, וכל דבר אחר. למעשה התוכנית מיועדת לחשוף את מצב העסק במלואו, תוך התייחסות פנימה והחוצה, כלומר, גם למה שקורה בתוך העסק וגם למה שקורה מחוץ לעסק, בהיבט של מי המתחרים, מה נתח השוק שלו, ועוד כשלרב אחת המטרות העקיריות היא הגדלת מחזורי המכירות של העסק.

כתיבת תוכנית עסקית היא אומנות כמעט, שכן היא מחייבת לייצר תמונת מצב שיהיה ניתן להבין ממנה מה העסק מציע ומה הוא רוצה. צריך להדגיש כאן, שהכתיבה יכולה להיעשות על ידי בעלי העסק, המנהלים שעובדים בו ויקבלו אחראיות על כתיבת התוכנית, וכן היא יכולה להיעשות בהתעייפות ובשיתוף פעולה עם מומחים בתחום של ייעוץ עסקי, אשר מתמחים בכך.

מתי נכתוב תוכנית עסקית

יש כמה סיבות בגללן נרצה לכתוב תוכנית עסקית, הנה דוגמאות לכך:

גיוס משקיעים/גיוס שותפים – עסק שרוצה לגייס משקיעים חיצוניים או לגיוס שותפים, יכתוב תוכנית עסק על מנת להציג אותו בפניהם ולמשוך אותם להיכנס, בין אם זה רק בתור משקיעים שקטים או בתור שותפים פעילים.

גיוס הלוואות – כאשר עסק פונה לבנק או לגורם אחר בשביל לקבל הלוואה, הרבה פעמים נדרש ממנו להציג תוכנית עסקית לשם כך.

תוכניות לעתיד – לעיתים תוכנית עסקית היא רק במטרה לקבוע יעדים ומטרות לעתיד.